| allexx98 a întrebat:

Cate rotati pe minut are o roata la o masina obisnuita?

Răspuns Câştigător
| bodysun a răspuns:

Poate avea zero rotatii... 60 de rotatii 600 de rotatii depinde de viteza autovehiculului si de diametrul rotii...

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti calcula pornind de la viteza de rulare si circumferinta rotii la care te referi. De exemplu o anvelopa 195/65/15 are circumferinta de 199.33 cm, adica putin sub 2m. Asadar ea trebuie sa faca aproximativ 500 de rotatii complete pentru a parcurge 1 km. O viteza de 60 km/h echivaleaza cu 1 km/min, deci turatia ei la aceasta viteza va fi de circa 500 rot/min (501, 75 daca vrei foarte exact), la 120 km/h va avea cam 1000 de rot/min samd. Nu trebuie decat sa aplici regula de 3 simpla pentru a afla numarul de rotatii la orice viteza.

| Marry1227 a răspuns:

Esti beat? in functie de acceleratie are mai multe sau mai putine si cand spui masina obisnuita la care te referi?