| numesiprenume0 a întrebat:

Ce benzina sa pun in rezervor pentru loganul 1.6 mpi 8v? Care este cea recomandata?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In general, benzina de 95.
Daca pui de 98, va merge mai bine, dar ar putea manca putin mai repede din scaunele supapelor, deci nu uita sa mai mergi si pe la mecanic pentru reglarea tachetilor, indiferent cu ce benzina mergi.
Cand bagi 98 raspunde mai bine la acceleratie, si consuma mai putin, ajungi in final cu acelasi cost ca si cu benzina de 95.
Daune considerabile nu vei avea nici macar cu benzina de 100/101.
Poti alimenta cam de la orice benzinarie, nu e o masina pretentioasa, dar recomandat ar fi OMV, Rompetrol, Petrom, Socar sau Mol.
Am alimentat multa vreme cu benzina de Lukoil, masina mergea, dar am observat ca filtrele se inroseau de la benzina lor. Cand am trecut pe Petrom si Socar, mi s-a parut ca merge mai bine masina. Deci nu recomand Lukoil.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Omv - mol 95 e buna pentru dacie

| Simpatic a răspuns:

Benzina cu cifra octanica 95 e suficient, nu este proiectat acest motor precum cele sport care au nevoie de min 98
Deci orice benzina de la pompa cu CO 95 e ce trebuie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice in afara de Lukoil

| sierra1 a răspuns:

Pune de oricare (95/98) și de oriunde (benzinării) INCLUSIV de la lukoil (aburelile astea gen "nu lukoil" sunt ...frecții).

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer, motorul ala e cunoscut pentru faptul ca merge mult si bine chiar si pe GPL. In opinea mea, atata timp cat nu e de la Lukoil e buna oricare. Eu as recomanda cea de 95 de OMV.

| mrpom a răspuns:

Aia pe care o puneai si inainte