| EmilTraian95 a întrebat:

Ce consum au pe oras motoarele de 1.6 beznina? ( ford focus, opel astra, renault megane, golf 4, logan, audi A4/A3)?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Focus pe benzina n-am condus.
Astra are 1.6 8v si 16v, cel din urma fiind putin mai economic. Oricum, se cam incadreaza in 10% urban, 7-8% mixt, pana la 5% extraurban.
Megane 1.6 e 16V din cate stiu eu; e un motor economic, dar Megane-ul nu e tocmai micut; poti avea consumul de la Astra, poate fi mai mic, poate fi mai mare.
Golf 4 are mai multe motorizari, cea mai des intalnita e 1.6 16V 105cp, consuma putin daca e in stare foarte buna. Nu sare de 5.5% extraurban, mixt nu stiu sa estimez, iar urban s-ar putea sa nu atinga nici 10%, fiind o masina inghesuita. A3 e tot aia cu Golful, inclusiv la motorizare, suspensie...
Mai este 1.6 FSI pe ultimele Golfuri 4, ala am inteles ca e si mai economic decat cel de 105cp.
Mai este si SR-ul, adica 1.6 8V si 101cp, cu ala poti face 'echipa' buna, ca e un motor potent si fiabil, iar la masa Golfului, s-ar putea sa scoti consumuri ok.
A4 nu stiu la care te referi, eu am mers cu B5-ul de 1.6, e motorul SR, si consuma mult, cam 9-10% mixt, 12% urban, undeva pe la 6.5% extraurban. In schimb fuge.
Logan 1.6 mpi consuma mult, pentru ca e un motor generos in cuplu. Am un prieten cu MCV motorizarea asta, scoate si 9% extraurban. Urban cam tot pe acolo, dupa ureche, poate urca si pana la 12%, daca e aglomerat. Oricum, are 90cp, si primeste talpa. Eu fac pe-a soferul pe un MCV tot 1.6 mpi, fac un traseu extraurban +20% din traseu, sa zic, urban, iar consumul iese pe la 8%.

2 răspunsuri:
| Feyenooord666666 a răspuns:

9-11 cam toate alea.

| XXXray a răspuns:

In oraş - trafic intens - 9.5 - 10.5 (în condiţii de iarnă grea limitele se măresc cu 0.5)
In oraş - trafic scăzut - 7.8 - 8.5 (+0.5 iarnă grea)
Asa este la GOLF 4 din cate am auzit