| Ionut01 a întrebat:

Ce e ala cilindru la masina sau la alt vehicul?
a si pistonu ce face?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cilindru este exact ca un cilindru geometric, este numit si camasa pistonului, iar pistonule ste ca teava foarte groasa ca sa iti zic pe intelesul tau si cand trece prin cilindru face compresie si se misca masina!

4 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Salut
Cilindrul si pistonul fac parte din ansamblul motor, pistonul e partea mobila iar cilindrul este martea fixa. In interiorul cilindrului se producerea arderea (explozia) iar in acel moment pistonul se muisca si atunci se dezvolta puterea.
Nu prea pot sa explic foarte bine in cuvinte big grin, posibil ai vazut o seringa medicala, bun este cam acelasi lucru, numai ca pe unde untra lichidul acolo se produce explozia si face ca pistonul sa se duca in joc

| abcdefgh a răspuns:

Cilindru(masina)Piesă cilindrică componentă a unor mașini, care se poate roti în jurul propriei sale axe; organ de mașină tubular în interiorul caruia se deplasează un piston (la motoare cu ardere internă, la mașini cu abur, la compresoare etc.)
Piston=Organ de mașină care efectuează o mișcare alternativă de translație într-un cilindru în care se găsește un fluid sub presiune.
Definitia din dexlove struck Succes

| adyy95 a răspuns:

Cilindrul face parte din motor si pistonul face om miscare alternativa de translatie in cilindru

| DeadManPhenom a răspuns:

Pistonul este "compresorul" masini.el ii da putere, nornal sunt 4 pistoane pe o masina obisnuita.acum depinde de fiecare model, cilindree.e cea ce vezi tu pe masina "1.2" "2.0" etc...atati cm cubi are cilindrul. 1200, 2000 etc...cilindrul este invelisul pistonului