| randunici a întrebat:

Ce inseamna ABS? (la masini)

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

ABS = Anti-lock braking system
SIstemul ABS, nu permite blocarea rotilor in timpul franarii puternice a autovehicolului, astfel tinand in continuare controlul acestuia.
Nu vine de la Airbag System laughing
Numai bine, Shin

6 răspunsuri:
Alte răspunsuri
daniela
| daniela a răspuns:

ABS -- Antiblockiersystem, un sistem complex de frânare progresivă controlată, inventat în anii 1930 de firma germană Robert Bosch GmbH

| covexrobu a răspuns:

Este un sistem care nu permite blocarea rotiilor in cazul franariilor violente. El se caracterizeaza prin impingerea inapoi a pedalei si a unui sunet ciudat in caz de franare puternica. Ajuta la scurtarea distantei de franare in unele cazuri chiar la jumatate din distanta initiala fara abs.

| csintalan a răspuns:

Shin, este corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine, nu lucreaza deja de 2 lunisad