| Mihaihjv a întrebat:

Ce inseamna fiscal la masini?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa se numeste, in limbaj popular, certificatul de atestare fiscala.

| antimulte a răspuns:

Fiscal la masini e de fapt certificatul de atestare fiscala, pe care il iei de la organul fiscal de care apartii (Primarie de obicei), din care sa rezulte ca masina nu are datorii neplatite. Se elibereaza gratis in 30-40 de zile, sau pe loc daca platesti vreo 100 de lei taxa.

| DaniTDCI a răspuns:

Factura (fiscal) este un document contabil emis de o companie (furnizorul), către o altă companie sau persoană (clientul), document ce conține lista cu produsele vândute sau serviciile prestate clientului de către furnizor. O factură mai conține datele de identificare fiscală a clientului (emitentul), datele furnizorului (persoana fizică sau juridică), cota de TVA, precum și prețul, cantitatea și valoarea fiecărui produs vândut.

| suntserios a răspuns (pentru DaniTDCI):

Confunzi factura fiscala cu certificatul fiscal eliberat de finante cand vrei sa vinzi masina. La asta se referea omul.