| Adrian_Rosca_2000 a întrebat:

Ce jante de la alta marca de mașină se potrivesc pentru un Mercedes c220 din 2007?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Jantele se potrivesc dupa 3 criterii, primul fiind esential:
1. Distanta la prezoane, scrisa in forma "5x112" sau "5x100", "4x100", etc. Daca nu iei jante cu distanta asta exacta, nu le poti prinde;
2. Distanta ET - asta stabileste cat de mult intra janta in interior, fata de butuc; spre exemplu, la Opeluri, de obicei se foloseste valoare mare (ET 49), pentru ca masina are mult loc sub aripi. Daca pui ET20 pe un Opel din ala, rotile rod aripile la viraje, ca sunt prea iesite in exterior. La VW-uri daca pui ET 49, nu poti vira deloc, ca se lovesc de partile interioare ale masinii (telescop, oala). Aici ma refer la Golf 2 si Opeluri din '90, ca intre timp s-au schimbat tipurile de jante folosite.
3. Diametru janta, si latime; te uiti ce cauciucuri vrei sa folosesti, sa se potriveasca pe jantele tale. Diametrul il gasesti pe anvelopa notat de obicei R15, R16, R17, etc, iar latimea este prima dimensiune notata (195, 205, 225, 165, etc). Latimea pe janta se noteaza cu valoarea J (5.5j, 6j, 6.5j, 7j, etc). Trebuie sa folosesti un calculator, sau un tabel, pentru a sti ce jante se potrivesc la anvelopele tale, sau invers.
http://www.pro-line.ro/calculator-latime-janta-anvelopa.php

1 răspuns:
| Adi88 a răspuns:

Cele de la dacia 1300 se potrivesc perfect