| imihaistoian a întrebat:

Ce se intampla daca mergi cu anvelope de iarna vara? happy

Răspuns Câştigător
| Predator30 a răspuns:

Buna,ii adevarat si ceea ce ti-a spus legiuitoarea, dar daca te prind smecheri s-ar putea sa te alegi si cu o amenda.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru ce vrei să crești uzura?
Pa, pa.

| raluk27 a răspuns:

Teoretic nimic, practic, de ce vrei sa le uzezi si sa nu le pastrezi pana la iarna viitoare?

| AntonioDumeIoan a răspuns:

Mai bine nu fa asta daca vrei sa faci

| horia2012 a răspuns:

In afara de uzura nu se intampla nimic. Prin lege esti obligat sa le porti iarna, nu esti obligat sa le schimbi cu cele de vara.

| Darywse a răspuns:

Eu am vazut la un prieten ca au explodattongue si la tiruri se intampla la fel
Funda?

| viotedy a răspuns:

Nimic.se zice ca creste distanta de franare.eu merg cu ele si vara.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se duc mai repede

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Predator30):

Tu primesti amenda daca mergi cu manusi vara pe drum?

| viotedy a răspuns (pentru Darywse):

Aoleu...au explodat ca erau de iarna? tocmai alea sunt mai rezistente.altele sunt cauzele exploziei.

| Predator30 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu dar cu cauciucurile de iarnă ai un consum de combustibil mai mare, manevrabilitate și direcție diminuată, fiind mai grele, si cu amenda da ai dreptate, nu am fost atent la ce am scris m-am grabit un pic ...Mersi ca m-ai atentionat ca nu am fost atent la ce am scris..eu am inteles altceva, in fine acum am citit mai bine, oricum nu e recomandat sa mergi cu anvelopele de iarna -vara, O seara placuta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Predator30):

Asemeni o seara placuta

regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multe motive pentru care nu este indicat sa folosesti anvelope de iarna pe timp de vara:
- cauciucul folosit la anvelopele de iarna este mai moale, prin urmare acestea se uzeaza mult mai repede;
- tot din cauza cauciucului mai moale, anvelopele de iarna se supraincalzesc mai usor, ceea ce le reduce semnificativ aderenta la temperaturi ridicate; supraincalzirea poate duce intr-adevar si la explozie, mai ales in combinatie cu uzura pronuntata sau cu un mic defect scapat neobservat.
- majoritatea anvelopelor de vara au profilul optimizat pentru evacuarea rapida apei dintre anvelopa si asfalt (reducerea aquaplanarii), prin urmare vor avea o aderenta mai buna si pe timp de ploaie;
- anvelopele de iarna sunt optimizate de obicei pentru noroi si zapada (M+S), ceea ce presupune o distanta mai mare intre crampoane, pentru a evita incarcarea lor, dar ele devin astfel mai zgomotoase la rulare, in special la viteze mari.
Despre amenda nu se pune problema, deocamdata nu exista nici o prevedere legala care sa iti interzica folosirea lor pe timp de vara.

| boss97 a răspuns:

Salut,le uzezi si la iarna trebuie sa-ti cumperi altele, asa ca puneti anvelopele de vara.

| m2704 a răspuns:

Se uzeaza peste masura din cauza temperaturilor mai ridicate.Cauciucurile de iarna sunt mai moi decat cele de vara, pentru a rezista mai bine temperaturilor scazute.