| ballistic a întrebat:

Ce simptome are un motor diesel cu garnitura de chiuloasa "arsa"/fisurata?, in afara ca pierde antigel

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Simptomele unei garnituri de chiulasa fisurata ar fi:
-scurgerea de ulei
-scurgerea lichidului de racire
-performanta slaba a motorului.

In cazul cand aceasta garnitura este arsa: "Cele mai comune semne ale unei garnituri de chiulasa arse sunt supraincalzirea motorului din cauza unui radiator ce nu functioneaza in parametri normali si antigelul va fi gasit in ulei. Aceste doua simptome sunt cele mai comune dar nu sunt neaparat din cauza unei garnituri de chiulasa arse, cel mai bine ar fi sa lasati un diagnostic pe seama unui specialist."

| relian a răspuns:

Depinde unde este arsa / fisurata acea garnitura

- Daca e la orificiile prin care circula apa si spre exterior, va curge antigelul cum ai spus, vei vedea afara.
-Daca este arsa la orificiul pentru ulei si spre exterior, va curge ulei in afara si vei vedea.
-Dac e fisurata intre orificiile apa si ulei, intra apa in baia de ulei, sau ulei in apa, pertru ca ala are presiune mai mare decat apa si va intra ulei in sistemul de racire.
-Daca garnitura este arsa de la orificiile pentru apa si arsa spre cilidru, intra apa in cilindri, apa este apoi arsa, vezi fum pe esapament albicios
-Daca garnitura este arsa de la orificiul pe unde circula uleiul si e spre cilidru, la fel intra ulei in cilindri.
-Daca garnitura este arsa de la cildri spre exterior, fara sa afecteze orificiile pe unde circula apa sau uleiul, motorul va suna ca o masina de taiat lemne de aia de pe timpul lu stefan cel mare laughing face un zgomot de zici cai compresor.

Simtomele diferea de la caz la caz. Unele am spus, altele le simti tu, cum ar fi sa pierzi ulei, se va arpinde lumina la bord, daca to continui sa mergi, motorul se poate gripa, depinde de masina, din ce an este, ce brabd este si etc.

De exemplu sunt masini, cand uleiul este la minim sau sub minim, computerul masini nu te mai lasa sa pornesti masina.

Sau, is alte masini daca pierzi antigelul de asemenea mortorul se opreste, pentru a nu ajunge sa faca daune la motor.

Daca e masina fara computer, de ala de cand flocea laughing acolo vei simti simptome cand deja lucrurile o iau pe aratura rau, cand deja sau facut pagube.

| Frank51 a răspuns:

Pornește greu și se simte o lipsă considerabilă de putere.

| KovacsB a răspuns:

Baga gaze in vasul de expansiune si fierbe mai repede cand te dai la ea. Daca desfaci capacul la vas (doar cu motorul rece ) si il pornesti o sa observi bule de aer care vin de jos.
Cel mai simplu te duci la un atelier auto sa-ti faca testul de co2 costa 80 de lei si iti spune in 2 minute daca este garnitura dusa.