| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de combustibil consuma motocicletele?

9 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Consuma benzina cu ulei cele cu motoarele in 2 timpi. Cele cu motoarele in 4 timpi consuma doar benzina simpla.

| covexrobu a răspuns:

@andruska la orice motor in 2 timpi trebuie sa amesteci benzina nu conteaza ca este motorul de pe un trabant, mobra sau de pe un scuter abia iesit pe poarta fabrici care este in fabricatie de 1 an sau 2 ani. Numai cele in 4 timpi au baie de ulei sau rezevor de ulei (vezi motoarele de choppere).

| remus a răspuns:

Benzina cu amestec de ulei, in general 30ml ulei pentru amestec la 1 litru de benzina, depinde de tipul motorului.

| domidoc a răspuns:

Benzina+o cantitate mica de ulei[in functie de motor].

| AndrusKanu a răspuns:

La motoarele în 2 timpi vechi amestecul de benzină şi ulei se face manual, adică la 1 litru de benzină pui 33 ml de ulei.
Acum la motoarele noi în 2 respectiv 4 timpi amestecul nu se mai face manual.
Deci combustibilul este benzina. Motociclete Diesel nu cred că există pentru că sunt foarte "puturoase".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Combustibil solid. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista si motociclete diesel; am vazut mai jos o persoana care crede ca nu existahee hee

| smooth a răspuns:

Nu conteaza in cat timpi este motorul! conteaza daca are rezervor de ulei in motor. daca nu are il adaugi in benzina iar daca are doar trebuie sa il schimbi dupa o anumita perioada de timp

| bubu8686 a răspuns:

Exsista era o motocicleta din al 2-lea razboi mondial de 600 cmc disel care era buna deoarece avea cuplu mare pentru transportarea armelor diferitelor lucruri in zone greu accesibile pentru masina si deoarece rezista la parcurgerea mai multor km