| Audir8etron a întrebat:

Cine stie cum se poate monta un motor de atv de 200cc pe un cadru (as dori poza sau un video)
Dau funda

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce cadru? Dezvolta ideea.
Daca nu e un cadru pe care a mai fost un motor, ii sudezi suportii necesari. Ii sudezi ca simple urechiuse, sau pui niste bare transversale. Te orientezi in functie de spatiu si prinderile pentru care e prevazut motorul. Ai nevoie de un aparat de sudura, minim MMA (electric cu electrozi inveliti), ideal MIG cu sarma de cel putin 8mm.
Cand alegi pozitia motorului, te orientezi in primul rand dupa distanta fata de pinionul de pe spate (adica lungimea lantului), curea sau cardan.
Nu ai nevoie de video sau poze, daca ai mai vazut ceva ATV-uri si ai abilitati tehnice, te prinzi pe parcurs, si faci adaptarile necesare.
Daca vorbesti de montarea unui motor pe un cadru ce nu necesita modificari, deja ai inceput prost, punand intrebarea asta. Eu la 13 ani am mutat motorul de pe o Mobra pe alta, l-am completat si reglat, fara sa mai fi avut vreodata contact cu un motor. Nici macar scule calumea nu aveam.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Inversul demontari celui anterior. crezi ca asta se invata din poze sau video?

| Audir8etron explică:

Cadrul pe care il am are urechiuse
Dar nu stiu cum se montează motorul
Mie îmi e ca dac il pun e sa nu il pun stramb