| Andrew552 a întrebat:

Cum pot cumpara masina daca tatăl meu e plecat in alta tara si eu vreau sa trec masina pe numele lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o procura speciala prin care tatal te imputerniceste sa cumperi masina si s-o inmatriculezi pe numele lui.
Tatal tau poate obtine procura de la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii zici sa iti trimita o imputernicire

| sierra1 a răspuns:

Ai nevoie de o imputericire notarială de la tatăl tău

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, cu o imputernicire.
Practic, poti face contractele in lipsa lui, daca ai acordul sau, si o copie dupa buletin, dar ai nevoie de el la transcrierea masinii, la inmatriculari, sau macar de procura. Doar la inmatriculari e "musai" cu el in persoana, sau cu procura, in rest eu m-am descurcat fara ei, ca e vorba de cumparare. La vanzare nu s-ar risca nimeni.

| gothicbat a răspuns:

Printr-o împuternicire.