| Radu_Plugar_Daniel_1993 a întrebat:

Cum sa bag camsa intr-un bloc motor de Massey Ferguson de 45 cp, este in trei pistoane avand in vedere ca camasa este de fonta si este subtire, cumsa procedez?

2 răspunsuri:
| Robertty a răspuns:

Pai cum ai scos-o? ...cu grija si cu atentzie!winking

| cristims a răspuns:

Intr-adevar e dific, deoarece e din fonta asa cum ai zis (casanta) se sparge precum sticla daca gresesti; prima oara dupa ce termini de curatat blocul si restul, o fixezi cu mana in pozitia in care trebuie sa o bagi, o impingi cat se poate cu mana, apoi cu o bucata de lemn (de preferat brad, esenta moale), scandura sau ceva dar lemn; asezi deasupra si ciocanesti usor cu un ciocan de marime medie, o sa inceapa sa intre usor, nu tota dintr-o data, si asa faci pana la final... Succes!