| conydraga a întrebat:

Cum se calculeaza, matematic, consumul unui autoturism?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Consumul unui autoturism se exprima de obicei in litri/100 km. Prin urmare imparti cantitatea de combustibil consumata (in litri) la numarul de kilometrii parcursi si inmultesti cu 100.
Pentru a afla in practica consumul unei masini, cel mai simplu este sa ii faci plinul, notezi indexul contorului de kilometri parcursi, circuli pana aproape l-ai golit, dupa care faci din nou plinul. Vezi cati km ai parcurs intre cele doua alimentari si cati litri de combustibil au intrat la a doua alimentare si aplici formula descrisa mai sus.

3 răspunsuri:
| paul_4864 a răspuns:

Regula de trei simpla (vorbesc serios)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci plinul, parcurgi 100 km, iar faci plinul, a 2-a oara cind faci plinul te uiti la contorul de la benzinarie si citi litri ai turnat a 2-a oara acela si este consumul la 100 km

| Alina_Omar_1983 a răspuns:

Vreau sa imi cumpar un CLK 200 2300cm si vreau sa stiu cam cat consuma? am auzit ca cica 6.7 e adevarat?