| anonim_4396 a întrebat:

Ce calcule(matematice) trebuiesc facute pentru a afla consumul unui autoturism?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@dannyman_raper - cam inexact si greu de aplicat in practica. O data ca probabil nu vei gasi benzinaria exact dupa 100 de km, a doua ca vei cumpara benzina il litri, nu in kg.
Metoda lui @lonardk este corecta. In practica se aplica astfel: notezi kilometrajul la doua plinuri, precum si cantitatea de combustibil alimentata de la primul pana la al doilea plin (chiar daca ai alimentat de mai multe ori intre timp). Obtii astfel cantitatea consumata si kilometrii parcursi; imparti consumul la kilometri si inmultesti cu 100. Tocmai ai obtinut consumul efectiv la suta de kilometri.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Regula de 3 simpla. Faci plinul, mergi mai multi km, apoi faci plinul din nou si calculezi. Daca in 174 km a consumat 15.2 litri, la 100 km cat consuma. Sper ca m-am facut inteles.

| Tzuna a răspuns:

Mai simplu... faci un plin la masina mergi cu ea 100km si mai faci un plin si cate kg mai intra atata consuma