| GorgonZola a întrebat:

Cum verific daca masina mea are EBD?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

EBD este intr-adevar un sistem electronic de control al distributiei fortei de franare, doar ca nu se ocupa cu distributia acesteia pe fiecare dintre roti (cum face ESP-ul), ci doar intre puntea fata si puntea spate.
Ce se intampla de fapt: la franarile usoare intra se actioneaza doar asupra franelor rotilor din fata, in timp ce la o franare brusca forta trebuie distribuita optim intre cele doua punti, astfel incat masina sa nu "dea in nas". Doar de aceasta optimizare se ocupe EBD-ul, nu are nicio legatura cu derapajul. Si tot datorita acestei distribuiri placutele de frana de pe fata se uzeaza mai repede decat cele de pe spate.
Nu prea este posibil practic sa verifici existenta acestei dotari, intrucat orice masina are un sistem de repartizare a fortei de franare intre cele doua punti, doar ca la cele mai noi este electronic, in timp ce la modelele mai vechi (cum este Dacia) sistemul este unul mecanic. De altfel nici nu cred ca se simte o mare diferenta intre cele doua tipuri de sisteme, poate doar in privinta costurilor de remediere in cazul defectarii lor (la cel mecanic nu prea are de fapt ce sa se strice).

2 răspunsuri:
| andrei90tm a răspuns:

EBD ( Electronic Brakeforce Distribution ) iti distribuie forta de franare la fiecare roata in functie de aderenta fiecarei roti.

EBD si ABS
Sistemele EBD (Electronic Brakeforce Distribution) si ABS (Anti-lock Braking System) colaboreaza pentru a asigura o franare cat mai sigura.
EBD coordoneaza distributia fortei de franara intre axa anterioara si cea posterioara pentru a mentine maximum de eficienta la franare - in special atunci cand autovehicolul este mai incarcat.
Sistemul reduce distanta de franare si previne blocarea si alunecarea rotilor din spate.
Sistemul ABS ajuta la mentinerea controlului in conditii extreme de franare, pe suprafete alunecoase, ajutandu-va sa mentineti masina departe de pericole.

cum iti dai seama daca are EBD?
pai franeaza masina brusc la 150 de km/h si vireaza spre dreapta apoi spre stanga scurt cat sa treci de pe o band pe alta. daca nu a derapat masina si nu ai pierdut spatele ( si cel mai important esti in ca intreg laughing [ glumesc tongue ] ) atunci ai EBD. laughing oricum eu nu iti recomand sa testezi tongue

Numai bine!

| robertosi a răspuns:

Pai zi masina si iti spun eu, sau uitate pe bord la butoane, sau du-te la showroomul de unde l-ai luat sau la un mecanic! Succes!