| Ionuc2005 a întrebat:

Dacă în talonul mașinii sunt trecute jantele pe R18 iar pe mașină sunt puse jante pe R16 ce aș putea să pățesc?
Mi-ar putea lua talonul în cazul unui control?

Răspuns Câştigător
| wolfy_7097 a răspuns:

Verifica pe stâlpul mașinii, al pasagerului, e imposibil sa ai doar R18, sigur este și R15, R16 etc vezi sa ai mărimea cauciucurilor înscrise pe stâlpul mașinii și no sa pățești nimic!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu contează ce ai in talon, nici pe stalpi sau in orice alta parte, ci doar ce e trecut in CIV.
In cazul unui control, iti poate lua talonul doar daca dai peste echipe mixte politie rutiera / RAR. Politia nu are acces la CIV.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai marirea trcuta in CIV ramai fara talon.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ți se poate retine certificatul pentru asta.

| relian a răspuns:

Ce ai putea sa patesti? Intreabai pe cei care or sa te opreasca, pe politisti si intreabai pe ei. In mod normal nu ar fi nimic nelalalocul lui sa ai ce rimuri spune fabrica, dar legile in RO is facute dupa vint laughing depinde din ce parte bate vintu, asa ca ai grija ce faci

| UserRo10 a răspuns:

Daca nu ai marimea in carte la primul control ti se ia talonul si te trimit la RAR