| corincetin a întrebat:

Daca o dacia 1310 porneste mereu greu, care e cauza? ce e stricat? sau ce trebuie inlocuit?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt multe cauze.Alimentarea cu combustibil, instalatia electrica.Pe timp rece verifica bujiile si delcoul.Mai ales platina.

| 0rlando a răspuns:

Curăță și reglează platina, apoi scoate bujiile, pune-le la foc până se înroșesc electrozii și curăță-le bine cu o perie de sârmă.
Dacă ai carburatorul reglat bine, ar trebuie să pornească la prima cheie...la a doua dacă este foarte frig și desigur folosind șocul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar putea fi atatea probleme, de la combustibil pana la mizeria din instalatie, bujiile, alimentarea cu curent etc, duo la un mecanic sau macar cineva care se pricepe

| AgathaRo a răspuns:

La o Dacie te poti astepta la toate. Partea buna cu batrana Dacie ajungi din punctul A pana in punctul B fara sa chemi vreun service mobil (autospeciala). Hai sa incepem cu inceputul : ce, benzina, folosesti, ce vechime are bateria de la masina (la 3 ani deja bateria e pe duca), bujia vezi cum iti da scanteia. Pe sezonul rece mai ales dimineata daca ai bateria/bujiile slabe porneste mai greu.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Alimentarea...bujiile happy

| NicoletaDulce88 a răspuns:

E stricat tot si trebuie inlocuit tot!