| anonim_4396 a întrebat:

De ce ai da bani pe un Lamborghini/Ferrari cand iti poti achizitiona mult mai ieftin un audi rs sau un m competition care e destul de apropiat ca viteza si are si 4 locuri+plus ca interioarele mai frumoase? Sa fim seriosi la hurracanul ala din 2014 e navi de a4 b7 pusa pe el sau b8.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

EEE hai sa fim serioși. Nu ai cum sa compari un Lamborghini/ ferrari cu un pârlit de BMW

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că un om care dă bani pe un Ferrari vrea un Ferrari, nu un BMW. Pentru că este vorba despre mai mult decât puterea mașinii sau în cât timp ajunge de la 0-100 km/h, este vorba despre status. Oricum, nici posesorii de Ferrari, nici posesorii de Lamborghini, nici posesorii de Audi RS, nici posesorii de BMW M nu sunt niște mari piloți care exploatează la maxim performanțele acelor mașini. Majoritatea le iau în primul rând pentru imagine sau din teribilism, nu pentru că ar avea nevoie în vreun scenariu real de 500 CP sau să ajungă în 3.9 secunde la sută.

Dar, dacă e să o luăm așa, pe un Audi RS sau pe un BMW M de ce ai da bani? Și pentru astea există alternative cu performanțe similare la prețuri mai mici.

Și un ceas cu quartz de 50 dolari este mai precis decât un Patek Philippe de 50k de dolari. Și uite că oamenii care-și permit și își doresc asta dau 50k pe un Patek.

| mODIN a răspuns:

Pentru mine, care nu ma pricep deloc la masini, toate Audi-urile arata identic, fie ca costa 1000 de euro, fie ca costa 100.000 de euro.

Dar un Ferrari sau Lamborghini pot si eu, si toti ceilalti sa recunoastem instant. Nimeni nu cumpara masini de genul pentru performanta, serios acum. Unde mergi tu cu 400 la ora cand limita de viteza in oras e 50 rolling on the floor Oamenii le iau ca sa arate ca au din ce.

| MistarGoGu a răspuns:

Banii castigati " usor " din chestii dubioase *( droguri, prostituție, hoții ) se cheltuie USOR! Mai greu e cu Banii munciti. E o vorba : oamenii săraci se îmbracă cu brand-uri ca VOR sa para BOGATI... cu masinile cam la fel!
In țările normale * nu bananiere *( ex : Romania ) masinile sunt taxate dupa valoare nu dupa capacitatea motorului ca la noi.

| Korkodeln a răspuns:

E o chestie de status, ca si la hainele si incaltamintea de firma, nu au nimic special (unele sunt chiar urate), doar spun "am bani multi", practic magneti pentru uhmmmm... persoane carore le plac oamenii cu bani multi ca sa zic asa.

Oamenii care chiar au bani multi, nu le pasa de de chestiile astea, se cunosc intre ei, astea sunt mai mult pentru "celebritati" a caror perioada de facut bani e foarte scurta si pe urma, pa.

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Sunt oameni cu multi bani carora nu le pasa de aspectele acelea, de ex bill gates si restul de bilionari trilionari si ce or mai fi crezi ca 300.000€ din 1bilion de dolari e ceva? E ca si cum as cumpara cu salariu de 10. 0000€ o paine din lidl cu 5 lei