| anonim_4396 a întrebat:

De ce in Marea Britanie, Japonia, Australia etc. se circula pe partea stanga a soselei si nu pe partea dreapta?

4 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Se pare că pe la începutul anilor 1800 Napoleon Bonaparte a hotărât ca în Europa să se circule numai pe partea dreaptă(până atunci se circula pe partea stângă).
Australia fiind colonie britanică, era de aşteptat să se circule tot pe partea stângă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Circulatia pe stinga este o reminiscenta de pe vremea cavalerilor, pentru a se putea lupta! Cu mina dreapta! Si cum in anglia s-a inventat circulatia au hotarit : pe stinga! Restul tarilor, sa fie diferite, sau mai cu mot!, au hotarit invers, adica pe dreapta! E mult de povestit dar este prea dimineata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe vremea cavalerilor sabia se purta pe partea stanga. in momentul in care erau atinse sabile in "trafic" era considerat propunere la duel. in marea britanie... fiind foarte multi cavaleri a crescut foarte mult mortlitatea din pricina acestor evenimente asa ca s-au hotarat sa circule invers... sa nu mai treaca sabie pe langa sabie laughing
australia, marea britanie si toate tarile care au fost colonii britanice au adoptat acest lucru. japonia? nu stiu de ce si aia sunt suciti happy

| vilmaristul a răspuns:

Sa nu se ia soferii la bataie(fiind la,, distanta"de doua scaune)