| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

De ce nu poti sa alimentezi daca ai motorul pornit?

Răspuns Apreciat de Editori
| NeaNicu78 a răspuns:

Nu poți alimenta cu motorul pornit pentru că în jurul fiecărei pompe de alimentare se găsesc și apar gaze ( vapori benzina ) care se pot aprinde ușor, dacă tu ai o mașină pe benzina ce fura curent pe la fișele de la bujii ( se produc mici descărcări electrice intre fise și chiulasa ) pot aprinde acei vapori de benzina și provoca prăpăd, și mai pot fi, eu ti l-am spus pe cel mai periculos, din același motiv nu ai voie sa fumezi langa pompele de alimentare cu combustibil.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți, cine zice ca nu? E doar periculos

| Sandor12921 a răspuns:

Poți, logic ca poți, doar ca nu o sa ti se miște acul ce arată cât ai in rezervor după ce o pornești și in așa fel îl vei da peste cap... După, drumuri la mecanic sa îl reseteze sau sa îl puna in funcție de Catii litrii ai in rezervor (Asta la masini mai vechi) La astea noi, ar trebui sa se reseteze după ce îl opresti și îl pornești iar... însă nu e recomandat pentru ca piste fi și periculos