| Catalin1246 a întrebat:

De ce se pun gratiile alea peste boxele din masina, gen antifonarile alea din multe punctulete? De exemplu eu le-am dat jos la mine si vreau sa stiu daca se aude mai bine daca le pun inapoi

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa nu spargi difuzorul mai pui mina sau degetul pe el s-a spart membrana, sau duci cu masina copii si i ti strica boxele ca se joaca cu degetele pe membrana aia.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa proteje membrana boxei care e destul de fragila.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, gratiile alea sunt protectii pentru difuzoare

| Frank51 a răspuns:

Se aude mai încet cu grila pusă. Grilele au rol pur de protecție, că un difuzor are un con făcut din hârtie, și o membrană din poliester sau cauciuc, materialele astea se pot rupe foarte ușor.

| UserRo10 a răspuns:

Pentru a prelua orice soc mecanic sau obiect contondent.
Acele grile au fost calculate deci tine-le pe masina ca distorsionezi sunetul