| anonim_4396 a întrebat:

Este interzis de lege sa ai neon sub masina?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este interzis atata timp cat nu ai omologare. Faptul ca nu cunosti persoane care au omologat o asemenea instalatie nu are relevanta juridica.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca ai aceptul RAR totul este posibil in baza omologarii, mai ales ca montajul respedtiv nu deranjeaza colegii din trafic.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Regulamentul de circulatie, zice asa:
Art. 13. – Se interzice montarea la autovehicul, tractor folosit în exploatări agricole şi forestiere şi vehicul pentru efectuarea de servicii sau lucrări, tramvai sau remorcă a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare, decât cele omologate.
Deci se pare ca sunt interzise.

| sorin a răspuns:

Eu am montat pe masina asa ceva bine cu procura RAR.Doar la interior daca ii pui neon nu iti trebuie aprobare RAR.

| senorita.ro a răspuns:

Oameni buni. Se pot face orice schimbare iti taie prin cap... trebuie doar sa ai acceptul rar-ului / trebuie omologata. Daca ti-ai omologat schimbarile la masina, inseamna ca ai bani... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu numai neoanele sub masina. Si xenoanele pentru care se agita atitia sint interzise si se monteaza numai in anumite conditii. In principiu daca dai de un politist zelos, iti ia talonul + amenda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Senoritaro / daca imi arati o singura masina omologata cu asa ceva... Niciodata nu se va omologa asa ceva. Nu numai ca este o prostie dar este deranjant si pentru ceilalti participanti la trafic. Chiar credeti ca masina este o jucarie si ii mai puneti niste beculete? Deci nu este vorba de bani ci ca NU SE POATE!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neoanele se pot monta fara omologare ...in schimb xenoanele nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu
eu am 2 sub masina

| unicka a răspuns:

Nu cred ca e interzis, doar sa mergi cu ea la RAR si sa anunti modificarea.