| Adelin0099 a întrebat:

Eu vreau sa dau de categoria de permis A1 si trebuie acordul parintilor si daca tutorile tau legal este numai unul dintre ei trecut in acte sa dovedești iti trebuie o hotărâre judecătorească?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5)Candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani, care solicită examinarea pentru obţinerea permisului de conducere pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1, trebuie să prezinte, pe lângă documentele prevăzute la alin. (2), declaraţia autentificată de notarul public, prin care este exprimat acordul părinţilor sau, după caz, al părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească, al tutorelui, curatorului sau persoanei în îngrijirea ori supravegherea căreia acesta se află, pentru participarea la examinare."