| jon22 a întrebat:

FUNDA Este normal sa pornească intercoolerul chiar dacă afară nu este foarte cald?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intercoolerul este conectat permanent, nu porneste si nici nu se opreste. Prin el trece aerul de amestec.
Daca te referi la ventilatoarele de racire de sub capota, ele pornesc la decizia calculatorului de la motor, in baza informatiilor transmise de senzorii de temperatura si a instalatiei de climatizare.
Daca pui masina pe un tester, vezi daca e defect vreun senzor.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instalatia porneste la temperatura reglata din termostat.

Am intalnit situatie, unde sistemul de incalzire a fost reglat la 26 grade, iar clima a fost la 25.
De facturile primite nu am cunostinta. big grin

| Panamax a răspuns:

Intercoolerul este un radiator de racire pentru aer la masinile turbo.
Nu porneste niciodata.