| Flavius_Stanciu_1996 a întrebat:

Golf 4 1.4 16v ce ulei imi recomandati?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In general, pe Castrol 10W40 merg alea. Daca e mai uzat motorul, poti trece la 15W40.
Poti merge si pe o marca precum Mobil.

| Sofer a răspuns:

Golf 4 1.4 BCA 2003 motor care e si pe golf 5 am avut mobil 1 10w40 la sfatul mecanicilor am luat mobil. Am mers cu masina si la drum lung cu 4000 rpm si in 5000 km nivelul la ulei aproape sub minim..bineinteles cand a venit din Germania a avut Castrol 5w40 si am mers si forjat atunci si nu mi-a manca ulei. De cand am trecut din nou la castrol magnatec 5w40 merge mai bine motorul. (nu am mai verificat nivelul de ulei) (daca ai acest cod de motor nu baga mobil 1 10w40 si bagi 5w40 de la castrol, daca ai alt cod de motor si km multi treci la castrol 10w40 sau motul)