| George18011993 a întrebat:

Hristos a înviat, cine imi spune cauza? Am o skoda fabia 1.4 mpi 2002 brek cand sta la relenti se aude un tacanit la motor dar nu se aude tare...cineva mi-a zis ca n-ar trebui sa se auda mai nimic ca e pe benzina.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la relenti se aude un tacanit la motor "

cu toată stima: nu reușești să repari așa ceva online, du-te la un "meșter" ce vede mașina și aude el zgomotul amintit

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil se aud vreo 2 tacheti. E batrana, nu e loc de pretentii. Cat timp nu mananca axul cu came, si are compresie, "da-i sa sune".

| Adrian5575 a răspuns:

Adevarat a Inviat. Poate sa fie ceva minor cum ar fi o bujie defecta sau bobina si merge in 3 pistoane. Sau ceva mai grav cum ar fi cuzineti, tacheti hidraulici, pistoane. In prima faza verificati nivelul uleiului apoi mergeti la service pentru constatare.
PS. Sa bagati ulei subtire gen 5w40 altfel se amorseaza mai greu tachetii.

| Daniel323 a răspuns:

La volan are vreun tacanit?

| Redmi a răspuns:

Salut! Este posibil sa fie o "bataie" a tachetilor/culbutorilor sau mai exista posibilitatea sa fie zgomotul produs de motorul compresor al sistemului de climatizare. Daca persista si te deranjeaza, iar de se accentueaza, fa o vizita la service. Bafta!