| DannielZMF a întrebat:

Masinile cu tractiunea pe spate au planetare?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Masinile care au tractiunea pe spate au transmisia prin cardan, si planetare.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, insa nefiind pe aceleasi roti cu directia, sunt mult mai rezistente.

| zetmada86 a răspuns:

Da si pot i simple sau articulate, depinde de masina

| zetmada86 a răspuns:

Si fierul ala in care intra cardanul, in interior are tot planetare care sunt cuplate la diferential, chestia aia ca o minge in care intra cardanul

| GdX a răspuns:

Toate masinile au planetare, doar daca nu ar avea roti nu ar avea planetare.

| sporadic a răspuns:

laughing laughing sigur ca au planetare, ce vorbesti! laughing nu ai auzit niciodata la masina planetarele sa bata pe spate? atunci esti norocos.Ai cumva jeep? tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele au planetare nu toate. Depinde ce marca este de masina.
Poti afla daca te bagi supt ia si vezi ca sint doua fiare de dimensiunea 2 degete care invirte roata alea sint planetare daca este un cardan si mege intr-un fier gros ala e sasiu si din ala merge la roti dar ala e gros cit piciorul.

| Ionut_8418 a răspuns:

Ce caraghios esti. Logic ca are planetare omule. doar cele 4x4 nu au. glumeam. sa fii iubit