| 199845515542 a întrebat:

Parere opel astra g si h 1.7 cdti 2004
-defecte
-avantaje
-consum
Care este mai buna?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra G... defecte: unele ruginesc, multe sunt ingrijite cu bani putini, adica neingrijite.
Avantaje: spatioasa, stabila, economica, piese foarte ieftine.

Astra H: defecte... se mai infunda filtrele de particule, si turbina, daca nu o conduci cum trebuie. Daca pui motorina proasta, se duc injectoarele, si chiar pompa de inalta presiune. Valabil si la G. Fata de G, e mai inghesuita, dar mult mai sportiva.
Avantaje: arata mai frumos, sta bine cu siguranta, atat in caz de impact, dar mai ales in materie de stabilitate, ESP-ul si ABS-ul nu te lasa sa gresesti, si nu e genul de caroserie care sa te balanseze daca 'ai uitat' sa reduci viteza intr-o curba.
Consumul e foarte bun, iar raportul putere/consum este ideal pentru Astra. 1.3 CDTI e cam prea mic, 1.9 CDTI prea mare.
Fiind vorba de acelasi producator, dar cu versiuni diferite, depinde ce buget ai; cumpar-o pe cea mai ingrijita, fie ca e G sau H. Ele s-au fabricat si simultan o perioada, insa H-ul e clar mai evoluat decat G.