| WayhaughtK a întrebat:

Ce parere aveti despre Opel Astra j 1.7 CDTI?
Care sunt avantajele? Si care sunt dezavantajele?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Costă mult motorina e scumpă, asta e masină nemteasca si consumă mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A, si benzina e mai ieftina?
Mai lingi sosete?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Lingi tu curu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu unul zic ca merita. 1.7 CDTI e un motor in care s-a investit foarte mult, e imbunatatit continuu; nu e o 'noutate' testata slab, cu performante mincinoase, cum face VW in ultima vreme.
Avantaje ai multe, e un motor usor de condus, cu piesele foarte ieftine pentru tehnologia folosita (Opel cred ca are cel mai ieftin sistem common-rail pentru diesel de pe piata, si e si fiabil). Ai consum mic, putere suficienta.
Dezavantaje nu stiu sa-ti spun, depinde cu ce masina o compari. Fata de un Golf 6 nu cred ca exista dezavantaje, insa daca e sa oscilezi intre o Insignia si Astra, bineinteles, Astra e mai inghesuita.
Iti recomand reportajul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=P4stJaDH3r8

| raspundelaintrebare a răspuns:

Opel astra e o masina super fiabila, toata gama astra sunt masini foarte bune si foarte fiabile, are un design placut, costuri de intretinere scazute si consum redus daca alegi varianta CDTI.
CDTI cred ca e cea mai buna alegere.