| PainTech a întrebat:

Pe drumuri nationale europene sau pe autostrada poti merge cu luminile de zi (DRL) sau trebuie obligatoriu faza scurta?

Majoritatea imi spun ca nu, inclusiv pe forumuri mai vechi.

Totusi, conform ordonantei nr 14 din 18/08/2017 :
"În circulația pe autostrăzi, pe drumurile expres și pe cele naționale europene (E) conducătorii de autovehicule și tractoare agricole sau forestiere sunt obligați să folosească și în timpul zilei luminile de întâlnire sau luminile pentru circulația diurnă."
(Lucru care este precizat acum si in codul rutier nou la Art. 44)

Pana la urma, e permisa folosirea luminilor de zi in locul fazei scurte ( pe masinile dotate cu asa ceva )?

Daca nu, ce reprezinta mai exact acele "lumini pentru circulatia diurna" din codul rutier?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Legea e scrisa la misto poate valabila in trecut. Politistii nu aplica amenzi pentru asa ceva doar daca faci scheme cand esti oprit sau mare borfaş cu gura pe ei. Respectul si amabilitatea te scapa de multe sau recursul daca ala e un tip aproape de pensie & nu mai are sansa sa faca sex. Acum multe masini au leduri fiind suficiente pentru vizibilitate pe timp de zi. In spate nu se aprind sau daca vin cu ele si pui pozitia raman active & acolo

| darrio2007 a răspuns:

Reprezinta faza scurta. Pe timp de zi.

| sierra1 a răspuns:

"Totusi, conform ordonantei nr 14 din 18/08/2017 :"

păi vezi că știi?