| Costin1996 a întrebat:

Pentru neoane undercar trebuie autorizatie?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Orice sursă de iluminat ce nu este de proveniență standard pentru respectivul vehicul, este ilegal și se pedepsește cu amendă, reținerea talonului și demontarea surselor de iluminat. Dacă au culoarea roșie sau albastră, este și mai grav, pentru că astea sunt culori rezervate pentru serviciile de urgență, respectiv poliție, salvare, pompieri.
Daaaaar, nu cunosc pe nimeni care are neoane sau leduri sub mașină, să se fi luat cineva de el vreodată, în schimb pentru becuri albastre la poziții, da și mai ales pentru flash-uri, alea chiar sunt riscante să le ai.

5 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Nu cred ca ar omologa cineva asa ceva. sau daca ar face-o, ti-ar lua banii degeabawinking nenea garcea cand te prinde cu ele, tot te lasa fara certificat (in ciuda omologarii)winking asa ca cel mai bine leaga-le pe intrerupator separat si cand observi politai in trafic le stingiwinking

| timisoara a răspuns:

In Romania nu e problema dar daca mergi prin Europa si nu-s omologate iti poate da amenzi mari.

| eu1893 a răspuns:

Nu cred ca legea romana permite asa ceva. In mod normal da. Trebuie omologate

| Nis a răspuns:

Am un prieten care a avut pe un seria 3, neoane albastre si montate in grila stroboscoape albastre cu rosii. Ideea e ca nu l-a prins niciodata dar se si ferea. Nu ti se ofera omologare pentru asa ceva. El avea intrerupator separat si nu le tinea chiar tot timpul. Dar la drumurile noastre. i s-au spart la niste gropi, asa ca. stai cu banii in buzunar.

| Durol a răspuns:

Nu.da daca te prinde politia ca ai facut ceva ilegal te intreaba chesti...da asa nu