auran
| auran a întrebat:

Pentru scuter trebuie permis?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de capacitatea cilindrica.

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca se incadreaza in categoria mopede ori motociclete. Daca este moped trebuie doar un atestat de absolvire a cursurilor de legislatie iar pentru motocicleta trebuie permis de subcategoria A1(pentru cea cu CC de pana la 125 cmc) si A peste aceasta CC. Aici: http://www.tpu.ro/......egislatia/ poti citi ce inseamna fiecare. Numai bine!

| VladDu a răspuns:

Daca are peste 49cc iti trebuie permis (dar poti merge si fara daca e pana in 150cc)

| Ben. a răspuns:

Dc nu are 750 de cmc, nu-ti trebuie permis.

| Ben. a răspuns:

Dc? Nu sunt si scutere de 750? Nu e clar ca e o gluma? Sau numai la alzira sunt scutere?

| Ben. a răspuns:

Bro! ce binedispus esti in seara asta!

| liviupaun a răspuns:

Daca scuterul are pana in 50 cmc nu-ti trebuie permis, daca depaseste iti trebuie cat A.

| gaby_6279 a răspuns:

Acu trebuie dupa cum am inteles chiar si pentru 49cm cub

| Krina a răspuns:

Depinde. Daca are capacitate de sub 50 cm cubi nu ai nevoie de permis. Daca depaseste, atunci iti trebuie cat. A.

| anonim a răspuns:

@ben zona, eu zic sa mai tai din coada vulpii.big grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania iti trebuie....nu conteaza cati cc are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, am vazut un pusti pe un scuter, cred ca era pentru bebelusi. Nu era mai inalt de 30 cm, sa zic asa. Da' nu te-as sfatui sa-ti iei, ca nu te vad soferii. Si uita-te la Boc. Asta nici cind sta in picioare nu-l vad soferii. De aia n-are curaj sa traverseze singur rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

750 mm coloana de mercur laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum au spus si ceilalti, depinde de capacitate.
Dar daca il poti conduce fara permis, trebuie sa faci un curs de legislatie la orice scoala de soferi. Eu zic ca este si in folosul tau, ca doar pe strada mergi.
Drive safely happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a conduce orice scuter pe sub 50 de centimetri cubici necesiti un atestat cum ca ai absolvit cursurile de legislatie rutiere. Daca trece peste 50 centimetri cubici pana la 125 cenimetri cubici necesiti permisul A1 si daca motorul are mai mlt de 125 de centimetri cubici necesiti permisul A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are sub 50CMC iti trebuie ATESTAT.pana in 125CMC iti trebuie permis categoria A1.peste 125CMC iti trebuie permis categoria A.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ...iti trebuie atestat... la noi se obtine cu 200 lei +buletin laughinglaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are sub 50CMC iti trebuie ATESTAT, pana in 125CMC iti trebuie permis categoria A1. Peste 125CMC iti trebuie permis categoria A.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...nu depind de capacitate.sti dc vine ala mere cu scuteru cu 20 nare XPerienta...si vine unu cu o masina cu 100 km/h si sa-l vad pe ala.cu scuteru lui aha.iti trebuie permis.sa ai macar si experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar daca are peste 50 cmc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu..trebuie...stiu sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce se intampla daca nu am atestat si ma prinde politia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| IlieFloryn1992 a răspuns:

Mane daca are peste 40-50 cm c iti TRB

Alte răspunsuri
| dewoo a răspuns:

Pentru a conduce scuterul pana in 50 cmc iti trebuie un atestat cum ca ai absolvit cursurile de legislatie rutiera... daca ai permis categoria B nu ai nevoie de atestat, daca capacitatea cilindrica a scuterului depaseste 50cmc atunci iti trebuie permis categoria A. Succes

| Yonut_Dornea_1986 a răspuns:

Ce permis trebuie pentru scuter de 49?

| Miklos_Fabian_1978 a răspuns:

Nu, numai atestat.