| Num3Ascuns a întrebat:

Pentru un scuter de 50cmc ce motor ar fi mai bun, unul in 2 sau 4 timpi?

Răspuns Câştigător
| emoboy a răspuns:

Pentru 50cmc ar fi mai bun unul in 2timpi! Pentru ca are putere mai mare decat cel in 4! dezavantaje:Cel in 2 timpi consuma mai mult, scoate fum, polueaza! face zgomot, se uzea mai repede; lucreaza la turatii mari(cand pleci dupa loc trebuie sa il turezi tare) si nu remane la viteza constanta ori accelerezi ori incetinesti! Avantaje:este mai compact; mai simplu(nu are supape; deci nu chiuloasa) si are putere! Cele mai multe sunt dezavantaje dar avantajul cel mai bun este putere! Am vazut la aprilia de 50cmc de 6cp si altul in patru timpi 2cp (frumosi) si se simte diverenta de la 6 la 2cp!

2 răspunsuri:
| costel_4263 a răspuns:

Depinde; 2t fuge mai tare. e mereu nervos, dar 1se strica la fel de repede(muzicuta, rolele, ambielajul, carburatorul)si consuma. 4t este mai puturos(daca schimbi setul pui unul de100cm3)este numai bun in oras cat si afara.io am un chinez 4t=set100cm3, si pe cuvant ca merita. cel in 2t aprilia sr.ma dezamagit.

| hsurtep a răspuns:

E mai bun in 2 timpi ca fuge mai tare.in 4 timpi e mai silentios dar e mai puturos.