| George1337 a întrebat:

Am gasit o metoda de a indeparta zgarieturile de pe masina:
Folosirea vopselei pentru a repara zgarieturile profunde de la nivelul caroseriei.

Zgarieturile profunde vor avea tendinta sa se accentueze si sa se agraveze in cazul in care folositi o metoda de a le repara care nu este potrivita. In continuare va prezentam sase pasi simpli pe care puteti sa ii urmati pentru a repara acest tip de zgarieturi.

Pasul 1. Spalati si uscati cu grija masina. Acest pas presupune curatarea atenta a masinii pentru a indeparta orice urma de reziduu sau de murdarie. Trebuie sa acordati o atentie speciala zonei care prezinta zgarietura si pe care urmeaza sa o reparati. Curatarea acestei zone trebuie facuta cu deosebita atentie pentru ca aceasta in final sa fie extrem de curata. Folositi lavete de microfibra pentru a sterge si usca masina.

Pasul 2. Smirgheluiti zona afectata. Scopul acestui pas este de a indeparta straturile superficiale de vopsea. Folositi hartie de smirghel de 2000 pentru a pregati zona zgariata timp de 10-15 secunde. Dupa expirarea acestui timp verificati daca este nevoie sa continuati aceasta manopera pentru a ajunge in zona cea mai profunda a zgarieturii.

Este deosebit de important sa luati in calcul directia in care folositi hartia de smirghel. Puteti sa clatiti suprafata preparata cu apa pentru a evalua situatia. Folositi hartie de smirghel de 150 daca zgarietura este un pic mai profunda decat stratul de lac al masinii. Asigurati-va ca nu exista urme de reziduri care sa fie prinse intre hartia de smirghel si masina, pentru ca exista pericolul ca acestea sa zgarie vopseaua.

Pasul 3. Clatirea si uscarea zonei. Uscati masina cu ajutorul unei lavete de microfibra.

Dupa spalarea masinii urmeaza sa folositi o laveta din microfibra curata pentru a sterge si a usca suprafata preparata. Aveti grija sa folositi o laveta curata pentru ca folosirea unei lavete murdare poate duce la zgarierea vopselei.

Pasul 4. Aplicarea catorva straturi de primer la nivelul zonei afectate

Aplicati cateva straturi de primer folosind miscari de du-te vino. Asteptati un interval de circa 5-10 minute pentru ca sa se usuce. Aplicati dupa acest interval un nou strat de primer. Daca este posibil, incercati sa alegeti un primer a carui culoare este apropiata culorii autovehiculului dumneavoastra.

Pasul 5. Aplicati cateva straturi de vopsea la culoarea masinii dumneavoastra. Aplicati aceste straturi de vopsea in zona unde ati aplicat anterior primerul. Asteptati circa 5-10 minute intre aplicari pentru a permite vopselei sa se usuce complet.

Pasul 6. Aplicarea de ceara la nivelul suprafetei reparate. Dupa ce ati aplicat cateva straturi de vopsea, este indicat sa aplicati ceara la nivelul suprafetei pentru a impermeabiliza vopseaua. Folositi o laveta din microfibra pentru a aplica la nivelul suprafetei auto. Puteti de asemenea sa achizitionati un astfel de kit de la orice magazin auto sau de pe internet, kit care va cuprinde toate ustensilele de care veti avea nevoie pentru a aplica ceara.

Atunci cand efectuati aceasta manopera este bine sa aplicati un pic de presiune la nivelul suprafetei si sa folositi miscari circulare. Aplicati ceara pana in momentul in care observati ca suprafata devine lucioasa.

Intrebarea este: A folosit cineva aceasta metoda? Este buna si pentru petele superficiale de rugina?

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Cand imi reparam gardul faceam asa.