| Valericasustotsus a întrebat:

Am o bicicleta cu franare V-Brake și aș dori să trec la franarea pe disc. Intrebarea mea este următoarea : Este nevoie de modificari la bicicleta (schimbarea furcii sau altceva) pentru a avea franarea pe disc?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Unele biciclete vin din fabrică cu cadru și furcă având posibilitatea echipării atât cu V-brake, cât și cu frâne pe disc.
Dar așa cum s-a spus deja, butucul roților diferă, și astea sigur nu vin la fel, "universale" din fabrică; sigur trebuie schimbate.
Plus cadrul și furca, dacă nu au prinderile (și) pentru etrieri.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibilă această trecere numai dacă este cadru cu prindere pentru frane disc. Fără acestea, nu este posibilă acestă schimbare. Si nici rotile nu au prindere disc. Trebuie schimbat cadrul și roțile cu totul. Sau mai bine bicicletă nouă cu frâne disc.