| kypsyk112 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare, Am un opel astra h 1.8 benzina de 125cp as putea face ceva la soft sa ajung la 150cp? cineva mi-a zis ca la benzina nu se poate face prea multe. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se pot face*
Softurile pe motoarele aspirate (fara turbo) nu rezolva nimic, practic nu fac altceva decat sa elimine limitele puse pentru exploatarea in siguranta a motorului. O sa te lase sa turezi motorul mai mult, eventual o sa mareasca putin avansul si o sa faca amestecul ceva mai bogat.
Pe vremea mecanicilor, cand mareai performantele unui motor aspirat, pe benzina, faceai asa:
-puneai supape mai mari
-mareai compresia (micsorand camera de ardere)
-faceai amestecul mai bogat (jigloare in trecut, injectoare si pompa in prezent)
-puneai bujii sanatoase + bobina serioasa.
La masinile cu turbo faci multe cu resoftarea, pentru ca maresti presiunea pe care o va genera turbina, si de acolo scoti zeci de cai cu usurinta.

1 răspuns:
| WaiterJon1988 a răspuns:

Dacia. Rezultatul a venit dupa realimentare. Motorul a inceput sa mearga mai silentios, fara vibratii si cu o performanta sporita. Cand merg la un drum scurt economisesc de la 1 la 1.5l. Sunt multumit. http://bit.ly/2g5UZo8