| Alex_Hock_1997 a întrebat:

Salut am și eu o Problema cu un Renault Symbol Thalia 1.2 16V 2012
Ideea este ca nu pornește la prima cheie dimineața sau dacă pornește pornește foarte greu și merge prost da rateuri.
O pot porni cu spray dimineața dar merge prost pana intra in gaz dacă ai accelerez moare motorul.
Am schimbat la ea bujii fise bobina baterie și senzor map.
Am sesizat acum ca se aude un fâsâit când e pornita din rezervor exact pe la bușonul de alimentare.
PORNEȘTE GREU DOAR LA RECE DACĂ AM OPRIT-O CALDA PORNEȘTE LA SFERT.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai mers mult pe gaz si cu rezervorul de benzina aproape gol, desfa ansamblul pompa-plutitor, curata bine sitele, inlocuieste pompa daca e nevoie, si curata si rezervorul. Inlocuieste filtrul de benzina.
Daca problema persista, mai raman doar regulatorul de presiune si injectoarele.
Injectoarele se verifica demontate, regulatorul se poate verifica cu un manometru de combustibil.

| Goete a răspuns:

In Romania nu se da diagnostic si pret gratuit pentru reparatii?

| popescuhertz a răspuns:

Prima mea sugestie ar fi să verificați sistemul de alimentare cu combustibil. Ar putea fi posibil ca pompa de combustibil să nu funcționeze corect, ceea ce poate duce la probleme de pornire și performanțe slabe ale motorului. De asemenea, ar trebui să verificați filtrul de combustibil pentru a vedea dacă este obstruat sau dacă trebuie înlocuit.

În ceea ce privește fâsâitul pe care l-ați menționat, ar putea fi cauzat de probleme cu sistemul de alimentare cu combustibil sau chiar cu sistemul de evacuare. Este posibil să fie nevoie să verificați conductele de combustibil pentru a vedea dacă sunt închise corect sau dacă sunt deteriorate.

În cele din urmă, ar trebui să verificați sistemul de aprindere pentru a vedea dacă este în regulă. Ar putea fi nevoie să înlocuiți bujia sau bobina de înaltă tensiune dacă sunt uzate sau defecte.