| Serban_Vasi_1955 a întrebat:

Am un Ford Focus turnier din 2002, o mașină destul de veche. Are motor de 1.8 tddi 75 cp. Cum aș putea să o duc pe la 120-150? Dau fundă, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate resofta motorul, dar e un maxim de 120cp de la cel de 90cp.
Diferenta dintre 75 si 90cp (ca motor) cred ca este doar turbina, poate si pompa de injectie, dar nu cred. Deci, trebuie sa faci un soft, poate sa schimbi si turbina, injectoarele, si/sau pompa.
Cea mai puternica varianta ar fi montarea unui motor 1.8 TDCI in loc (se potriveste), versiunea 116cp, si resoftarea acestuia.