| Alin_Soare_1994 a întrebat:

Salut, am un Golf4 1.6 benzina, de ceva timp am observat ca atunci cand virez stanga/dreapta indiferent de viteza se aude ca freaca ceva.
Cateodata cand virez pe loc se aude ceva ca scartaie (ca un scartait de cauciuc)
De la ce sa fie?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

E posibil sa atinga roata in ceva plastic de la bara sau ceva de genu, cu atat mai probabil daca ai pus cauciucuri cu alte marimi decat cele de pe talon sau o jante cu et-ul mai mare decat trebuia.
Asta ar fi cea mai simpla metoda, mai rau e daca ai ceva probleme la brate.
Du-te la cineva sa verifice, noi nu te putem ajuta decat cu sfaturi, care nestiind despre ce e vorba si neputand sa verificam iti putem da sfaturi gresite si nu vei scapa de problema prea devreme chiar daca ne respecti sfaturile.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate are un viciu ascuns din fabricatie.Ia si tu o utie de vaselina din aia buna si da pe cauciucuri.