| anonim_4396 a întrebat:

Am un Passat 1.9 tdi, avf 2003 si am doua probleme.
1-nu am un bec check engine, cineva mi-a spus ca asa e la modelul meu de masina, nu am check engine ci se aprinde siguranta aceea de la bujii. Asa este?
2-De vreo 2 saptamani am depistat un sunet ca de hard disk din acela mai vechi, ca un click. Acest sunet vine cam de la roata fata stanga undeva jos si nu se aude constant... cateodata in mers, alteori la relanti. si dupa se opreste. stie cineva cepoate fi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Da, cam asa e la dieselul vechi.
2. Poate fi volanta, rulmentul de presiune, compresorul AC, alta fulie de pe curele, sau vascocuplajul de la radiator.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce legatura are siguranta de la bujii sau lumina aia cu prefectura eu nu prea vad laughing
Tu stii cei lumina aia check engine? Masina ta sigur are bec pentru asa ceva.Ca sa vezi asta pui doara contactul si o sa se aprinda.
In cazul in care nu se aprinde inseamna ca ceva nu este in regula,adica cineva tia manarit masina laughing sa fiu mai direct ai luat teapa cand ai cumparat-o.
Check engine ala se aprinde si daca nu ai avea busonu de la rezervo bun,deci de acea lumina tin foarte multe,sau mai exact acea lumina se aprinde atunci cand masina are probleme legate de siguranta, de mediu si asa mai departe.
Bujiile alea ce spui tu daca se aprind, aia arata ca nu-s bune doara una sau mai multe bujii, nicidecum ca alea ar tine loc de ce balarii tiau spus altii.

Problema ailanta cam greu, trebuie sa fie cineva care se pricepe linga masina sa auda, apoi stie cam ce ar putea fi.

| Learoyd a răspuns (pentru relian):

Pai cand pun contactul se aprind toate becurile in afara de check engine... si stai calm ca am prieteni cu passat lfl ca al meu si nici ei nu au, acum ceva zile am avut discutia asta..si becul ala de la bujii cand clipeste tine loc ca un fel de check engine pentru modelul meu de masina...

| Learoyd a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunetul nu are legatura cu ambreiajul, normal volanta ar fi trebuit sa nu mai bata cand apasam ambreiajul, sunetul asta se aude si daca apas si daca nu...si nu e regulat. Are momente cand face asa, de ceva zile nu l-am mai auzit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Learoyd):

Lasa-l pe relian, degeaba ii explici, el are universul lui auto... Pe un raft, in sufrageria lui buni.
Niciodata nu se pupa realitatea cu ce stie el.
Legenda spune ca inca nu a depasit patima biberonului.

| relian a răspuns (pentru Learoyd):

Dca spui tu asa o fi, in RO orice este posibil, doara acolo se aduc toate rebuturile lumii laughing
Sincer eu nu am vazut, dar o fi, ce spui tu.De altfel astia de la VW numa cu rahaturi se ocupa,ca si ultima data cu motoarele diesel niste escroci laughing masinile astea mie imi sunt cele mai urate,nu imi plac deloc laughing
A avut cineva din familie si avea check engine,mai am cunoscuti si la fel au,de aia am spus asta.

Dar sa fii tu lamurit cel mai indicat e sa intrebi la dealer sau la reprezentanta cum zic romanii,aia o sa iti spuna exact ce are masina ta.

Iara turbina lu peste sa isi vada de tyigaile lui,vad tot comenteaza pe altii,E dus de acasa omu asta cu siguranta,cred ca moare de oftia cand vede ca altii stiu mai mult decat il poate duce pe el simburele ala creier cel are.

Eu stau calm,tu ai intrebat daca asa este,eu am spus ce stiu eu, ce am vazut eu, tu vaz deja esti sigur ca nu stiu ce face pasatu tau, deci nu stiu la ce ai mai intrebat daca, in sf. Bujiile alea cand clipesc e problema la ele nu in alta parte.
E ok man tu si cu turbina sunteti cei mai tari laughing dar in general romanii habar n-au cei ala check engine, ce face sau de ce este pus acolo. Iara masina ta nu-i veche asa cum bate din gura turbina.
Turbina teo rezolvat de tot laughing tia reparat deja masina laughing