| Andreimihaitaureete a întrebat:

Salut, am un t5 Transporter 1.9 tdi 105cp, si am o problema la turbina fluiera si la turații mici si la turații mari si nu prea mai trage, dupa ceva timp își mai revine... O fi pe moarte turbo ul?

Răspuns Câştigător
| AdamBertyga a răspuns:

Ai facut deja o diagnostică la mașină. Eu cred că asta e cea mai ușoară metoda de afla în ce constă problema. Am avut o problemă similară cu Transporterul care l-am cumpărat de pe https://www.truck1.ro/......4100.html. Dupa 100 000 KM parcurs, turbina nu era întratât de efectivă. Am simțit o pierdere de putere în timpul mersului. Deci dupa o diagnostică am aflat că Turbina era pe moarte, și am fost nevoit să o schimb. Meşterul mi-a spus ca este o problemă des întâlnită în astfel de mașini.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa o diagnoza in mers, si vezi ce valori da turbina.
Faptul ca fluiera nu e deloc ok, ori ai o scapare undeva (evacuare sau admisie), ori turbina este uzata.

| Ikalers12 a răspuns:

Problema poate fi în altul, verificați motorul

| Ikalers12 a răspuns:

Salut! Din descrierea ta, pare să fie o problemă la turbina ta. Este posibil să fie nevoie de o reparație sau o înlocuire. Îți recomand să consulți un mecanic specializat pentru a diagnostica și a rezolva problema cât mai curând posibil. Am avut o problema asemanatoare cu tractorul meu, si am fost nevoit sa plec la un auto mecanic. Am gasit piese utilaje(https://dru.ro/ ) de schimb si am schimbat piesele care erau defectate.

| AdamBertyga a răspuns:

Aici trebuie să verificați cuplul, mașina poate dori doar o evacuare bună