| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am văzut unele mașini audi a8 din 2012 care nu au contact, adică loc unde sa bagi cheia și pornești de la buton, dar am văzut și mașini la fel care pe lângă butonul de start, are și contact, poți baga cheia.

Care ar fi diferenta?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Diferenta e ca petru "a citi" cheia, la unele e wireless, la celelalte prin contact (introducere). Mai sunt unele masini care au card plus buton.

| Simpatic a răspuns:

Adica acelasi model de masina are si contact si buton de start stop sau sunt masini cu contact cheie si masini cu buton de start?
In orice caz masinile care au pornesc si cu cheie si cu buton au fost modificate mai mult ca sigur pentru asta.
Masinile care vin din fabrica din ce stiu eu si nu cred ca ma insel vin cu buton de start/stop acum iar cele mai vechiute cu contact pentru cheie, nu poti avea ambele variante decat daca tu le-ai adus aceasta modificare, din punctul meu de vedere o modificare groteasca, un kitch ordinar.

| relian a răspuns:

Diferenta este c a cele cu cheie bagata si cu buton is ceva mai vechi decat cele care au doara buton.