| anonim_4396 a întrebat:

Am un Audi A3 2012 1. 6tdi cu Start&Stop.Sistemul la semafor nu se activeaza,(imi apare start&stop cu o taietura pe diagonala), mentionez ca am si buton de avtivare si dezactivare.Care sa fie cauza si ce e de facut?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un tester sa vada problema.
o cauza ar putea fi bateria slaba, moment in care se dezactiveaza sistemul

| relian a răspuns:

La masinile manuale asa functioneaza dracia aia,trebuie sa apesi ambreaju - scoti din viteza pe N - eliberezi ambreaju - masina trebuie oprita de tot sa nu ruleze deloc - motoru se opreste.
Daca masina ruleaza motoru nu se opreste,deci rotile trebuie sa stea,masina trebuie sa fie oprita,altfel nu se opreste nici motoru. Daca vezi ca rotile se misca pune frana,opreste masina,pentru ca atunci cand scoti din viteza,masina ruleaza din inertie,deci apesi amnbreaju, scoti pe neutru, pui frana, masina se opreste, se opreste si motoru.
Apoi cad apesi ambreajul motoru si porneste automat.
Restu nu tine de nimic, ce zicea cineva pe aici de temperatura de vraja marii.Asa functioneaza.
Acum nu totdeauna sistemul asta functioneaza,de ce? De ex daca ai deschis aerul conditionat,sau ai deschis scaunele incalzite sau mai stiu eu ce chestii consumatoare de curent,atunci motoru nu se opreste,sau se poate opri si apoi sa porneasca singur iar, fara ca tu sa apesi ambreajul,asta deoarece calc vede ca e nevoie de curent undeva,sau vede ca ai nevoie de stiu si eu ce temperatura ai setat tu la aeru conditionat.
Din cauza asta uneori nu se opreste motoru,pentru ca el da curent,pentru ca motoru mergand misca si compresorul de aer conditionat si etc.
Stai linistit masina nu are nimic defect. daca ar fi avut ti-ar fi spus ea singura.Tu daca ai masina aia, banui ca are si un manual de utilizare laughing daca mai si citesti asa cand vezi chestii de genul asta o sa stii si singur. Daca se aprinde o lumina la bord, sau daca vrei sa stii mai stiu si eu ce alte chestii citesti in manualu masinii, acolo iti explica cum sta treaba.
Dar na cine sa stea sa citeasca laughinge grele si cartile astea, mai bine tragem un cgat ceva, sau u Facebook laughing

| alexwahl a răspuns:

De cand ai problema asta? Bateria trebuie sa fie buna si incarcata. Capota trebuie inchisa. Cutia de viteze pe N/Liber.Ambreajul sa nu fie calcat. TEMPERATURA aerului de afara 《 3 grade celsius.Mai sunt cateva criterii care nu imi vin in minte acum. Daca e o eroare, atunci doar la tester ii poti da de cap.