| Andrei199114 a întrebat:

Salut, aseara am fost cu masina la spalatorie si azi de dimineata mi-a inghetat yala, nu mai pot da stanga sau dreapta cu cheia...ce metode de dezghetat rapide imi recomandati? Am nevoie urgent de masina.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incalzeste cheia inainte sa o bagi in yala de la usă. Posibil sa nu meargă de prima dată. Incearcă de mai multe ori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cumperi un spray special, inmoi cheia in antigel, incalzesti cheia cu bricheta inainte sa o bagi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu un feon ar fi cel mai indicat, ca dezgheata si in acelasi timp usuca. In lipsa acestuia, pulverizeaza un spray ce contine alcool, sau spirt/antigel.
Nu pune apa calda, caci va ingheta la loc si mai rau.
Nu incalzi cheia cu bricheta, ca poti strica cheia, mai ales daca are chip in ea, si nu e deloc amuzant sa ramai fara cheie sau fara chip.

| cristimihailov a răspuns:

Eu as da cu spirt pe yala.

| DJGE0X a răspuns:

Incearca cu freonul

| PegaSus16 a răspuns:

Da.i cu apa calda sau cu feonu