| Boboc_Fior_1995 a întrebat:

Salut, azi m-am contrazis cu fratele meu ca, o mașină cu tractiune pe spate, cand tragi frana de mana se infraneaza rotile de pe spate asa este?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La orice mașină frana de mana blochează rotile din spate.

| darrio2007 a răspuns:

Asa este. Iar daca nu scoti din viteza sau nu calci ambreiajul se opreste si motorul.

| Ensiferum a răspuns:

La orice masina se blocheaza rotile din spate cand tragi frana de mana cu, cateva mici exceptii, sunt unele modele de dubite japoneze care au frana de mana la rotile din fata. La camioane peste 12 tone la actionarea franei de mana se blocheaza toate rotile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masini care au frana de mana pe rotile din fata:
Citroen C5;
Citroen C6;
Citroen BX;
Citroen CX;
Citroen XM (Posibil);
Citroen Xantia;
Saab 99;
Saab 900;
Unele modele de Subaru;
Unele modele de Olcit (nu cred ca mai sunt decat la pasionatii de vechituri!).

suntserios
| suntserios a răspuns:

La toate masinile frana de mana blocheaza rotile din spate