| s3s a întrebat:

Salut baieti! lamuriti-ma si pe mine, va rog, cum e treaba cu masinile care au cutie automata sau semi-automata la fiecare in parte concret. deci la cele cu automata bagi in treapta de mers inainte si apesi acceleratia si se schimba singura (adica apesi si cand este la podea este in treapta cea mai mare sau apesi si ridici pentru a-si schimba din 1 in 2 si as mai departe?) dar la cea semi-automata

5 răspunsuri:
| DeathDealer a răspuns:

Man, la cele cu hidramata ai dacat acceleratie si frana, adica nu ai ambreaj. cand calci acceleratia si turatia ajunge la treapta de schimbare, viteza se schimba automat. sper ca ti-am fost de folos

| Ykuzo a răspuns:

Maşinile care conţin cutie hidramată au decât două pedale: Acceleraţie şi Frână. Tot ce trebuie să faci este să bagi în viteza "înainte" iar apoi, pe masură ce accelerezi se schimba automat viteza. Nu te sfătuiesc să o iei prea tare deoarece o să o distrugi mai ales dacă eşti începător pe hidramată. Baftăwinking

| s3s explică:

Ok. happy am inteles cum functioneaza automata dar la cele cu semi-automata care este diferenta?

| s3s explică:

Ok.winking am inteles cum functioneaza automata dar la cele cu semi-automata care este diferenta?