| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care sunt procedurile pentru schimbarea numerelor de înmatriculare?

gen te duci acolo si iti alegi tu un numar pentru masina?

de ex B 485 VVD

sau iti dau ei un numar oarecare? ma refer la cifre nu la " VVD "

doresc numere preferentiale

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca soliciti un numar preferential, platesti 45 de lei in plus si iti alegi combinatia dorita, bineînțeles daca este disponibilă. Poti verifica disponibilitatea pe siteul drpciv:
https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-forms/plate-number
Se alege atat combinatia de litere cat si cea de cifre.
La cerere se poate schimba combinatia oricand, fara a fi conditionata de schimbarea proprietarului masinii. Se platesc doar taxele aferente: taxa numere preferentiale noi (daca se doreste), taxa rezervare pentru cele vechi (la fel, daca se doreste), costul placutelor noi, taxa de emitere a noului certificat de înmatriculare.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adică mașină e deja pe numele tau și doar vrei sa schimbi numerele? Nu știu să se poată procesul asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atunci când mergi cu dosarul la transcriere ceri numere preferențiale. E 80 lei.

| Xox0 a răspuns:

Iti alegi tu numarul si apoi vad ei daca numarul respectiv e disponibil.