| numesiprenume0 a întrebat:

Ce trebuie sa fac atunci cand cobor o panta abrupta cu masina? Trebuie sau nu, scoasa pe liber?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

NICIODATA nu lasi masina pe "liber" la coborarea unei pante. Devine aproape imposibil de controlat. Cobori panta cu aceeasi viteza cu care ai urcat-o si, daca mai ai si curbe, folosesti la greu frana de motor. Spune-mi ca stii ce-i aia!

| mihai69 a răspuns:

De regulă se coboară o pantă având mașina în aceeași treaptă de viteză cu care ai urca-o. În funcție de trafic, +/- o treaptă.
În niciun caz să nu cobori folosind exclusiv frâna de serviciu - riști să cedeze după un timp, dacă se încălzesc excesiv.
La mașinile cu cutie automată de viteză și cu ESP e posibil să existe și un buton de asistență la coborârea pantelor - se activează pentru pante cu înclinări foarte mari și se alege o viteză de coborâre între 15 și 20 km/h. Calculatorul de bord va acționa toate comenzile astfel încât șoferul să aibă doar grija volanului.

Răspuns utilizator avertizat
| FocuS2 a răspuns:

Multa frana de motor, o lasi in treapta in care esti eventual ii mai dai si inferioara si mai pisti din cand in cand frana ca sa pastrezi distanta si/sau cand intri in curber. NICIODATA SA NU SCOTI MASINA DIN VITEZA, decat la semaforlaughing

| Kosmonaut98 a răspuns:

Din cate stiu eu, este indicat sa folosesti frana de motor la coborarea unei pente... Abia nu se uzeaza discurile de frana. Motorul nu ar avea de suferit. In plus, poti observa in unele cazuri niste semne care recomanda folosirea franei de motor.