| Snickers1 a întrebat:

Salut de ceva timp ma gandesc sa imi cumpar un motor de 125cc (Honda cbr125). Vreau sa dau pentru permis de A1 la 16ani. Faza e ca am gasit un motor la un pret foarte bun si as vrea sa il cumpar acum dar inca nu am permis pentru ca mai am cateva luni pana sa fac 16 ani. Intrebarea mea este daca il cumpar acum ma poate trece pe mine sau pe unul dintre parintii mei in acte, avand in vedere ca nici unul nu avem A1?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a cumpara motocicleta nu ai nevoie de permis de conducere. In orice caz, daca o cumperi pe numele tau, va trebui s-o faci printr-un parinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe numele tau nu prea poate fi pana nu ai 18 ani
in rest nu conteaza permisul la achizitia unui vehicul